Sumedate õhtute, tähistamiste ja puhkuste üheks lahutamatuks osaks on värskendav ja kihisev – vahuvein. Kuidas aga valida see õige?
Sommeljee ja Tallink Duty Free veinikategooria juht Annamari Nikkel tutvustab, millised on vahuveini erinevad valmistusviisid, mille järgi omale sobivaimat valida ning toob välja mõned meie Pre-Orderi populaarsemad šampanjameetodil valmistatud vahuveinid, mis sobituvad suveõhtusse ning mõne erilise sündmuse tähistamiseks lausa ideaalselt.
Kõigepealt tahan Sulle rääkida, millised on kõige ägedamad ja enim naudingut pakkuvad vahuveinid, sest igal mullil on oma iseloom: Proseccod, Spumanted ja Frizzanted on kerge mulliga lihtsalt joodavad vahuveinid, aga tõelise mullielamuse saad just šampanjameetodil valmistatud vahuveine mekkides.
Šampanjameetodit nimetatakse ka kui klassikaline või traditsiooniline meetod ja põhimõtteliselt tähendab see tehnikat, mille järgi tekivad mullid veini sisse samas pudelis, millest Sina hiljem mulli enda klaasi valad. Esmalt valmistatakse tavaline „vaikne“ vein, mis pudeldatakse, lisatakse veidike suhkrut ja pärmi ning pudel suletakse – seejärel hakkab pärm isukalt maitsvat suhkrut sööma ja selle protsessi tulemusena tekib süsihappegaas ehk mullid, mis jäävad pudelisse „vangi“.
Klassikalise meetodi tulemusena sünnib intensiivse mulliga vahuvein ja lausa nii intensiivse mulliga, et pudelis olev rõhk võib võrduda ühe rekka rehvi rõhuga, mis on 5-6 baari. Aga kas Sina tead, kui palju on mullikesi ühes vahuveini pudelis? Erinevate uuringute tulemusena on selgunud, et šampanjameetodil valmistatud vahuveinipudel sisaldab ligikaudu 50 miljonit mulli! Pudelit avades lenduvad sealt vaid mõned miljonid mullid.
Kuna vahuveinide tarbimine on viimse kümne aastaga tõusnud ligikaudu 60%, siis on poeriiulitel kui ka e-poes olev vahuveinide valik juba nii rikkalik, et võib silme eest kirjuks võtta. Tuleme Sulle siinkohal appi ja tutvustame meie klientide seas armastatuimaid šampanjameetodil valmistatud vahuveine.
CREMANT
Cremant´iks nimetatakse Prantsusmaal šampanjameetodil valmistatud vahuveine, mis ei tule Champagne´i nimelisest regioonist – Champagne võib seaduste järgi olla vaid nende vahuveinide etiketil, mis vastavanimelises piirkonnas valmistatud on.
Cremantid on nagu nimigi viitab veidi kreemised ja pehmed, sest nendel vahuveinidel võib olla rõhk pudelis veidi madalam – vaid 3,6-4 baari. Väga nauditavad ja heade tootjate käe all valminud heaks alternatiiviks šampanjale.
Prantsusmaal valmistatakse Cremant´e kaheksas erinevad regioonis, millest üks hinnatuimaid on Alsace.
Pfaff Cremant Brut Blanc de Blancs, Prantsusmaa, Alsace
Brut viitab sellele, et vahuvein on kuiv ja Blanc de Blancs tähendab valge vein valgetest viinamarjadest. Pfaff Cremant ongi valmistatud kahest Alsace regioonile omasest viinamarjast: Pinot Blanc´st ja Auxerrois´st. Vahuvein on mõnusalt puuviljane, pehme mulliga ja värske.
Väljaspool Prantsusmaad on lubatud Cremant´i nimetust kasutatada veel vaid ühes piirkonnas – Luksemburgis.
Bernard Massard Cuvee De L’Ecusson Brut, Luksemburg, Moselle
Bernard Massard on aastaid meie klientide üks lemmikuid vahuveine olnud ja see on täiesti arusaadav, sest selle hinna ja kvaliteedisuhe on tõeliselt hea. Valmistatud Pinot Blanc´i, Riesling´u, Pinot Noir´i ja Chardonnay´i viinamarjadest, samuti Brut ehk kuiv vahuvein. Aroomis on tunda kerget röstisust ja lillelisust, erksa happesusega ja pika järelmaitsega.
CAVA
Cava´d on kindlasti ühed populaarsemad vahuveinid ja seda lausa aastaringselt. Kõik Cava´d tulevad Hispaaniast ja lausa 98% nendest valmistatkse just Kataloonias.
Maailma üks tuntuim veinitootja Miguel Torres on küll veinimaailmas väga pikalt veine valmistanud, kuid vahuveinide tootmist alustasid nad alles mõned aastad tagasi. Tulemus on igatahes kõiki vahuveinifänne rõõmustav.
Torres Sangre de Toro Cava, Hispaania, Penedes
Valmistatud traditioonilistest Cava viinamarjadest: Parellada, Macabeo, Xarel-lo. Aroomis ja maitses värsked mahlased tsitrused, mõnusa happesuse ja puuviljasusega.
„ITAALIA ŠAMPANJAD“: FRANCIACORTA JA TRENTODOC
Kuigi Itaalia vahuveini peale mõeldes tuleb esimesena meelde Prosecco, siis tegelikult on Itaalias veel palju ilusaid vahuveine ja mõned neist lausa nii head ja kõrge kvaliteediga, et neid kutsutakse tunnustavalt „Itaalia šampanjadeks“.
Marchese Antinori Cuvee Royale Franciacorta Brut, Itaalia, Lombardia
Franciacorta on šampanjameetodil valmistatud vahuveini piirkond Põhja-Itaalias, täpsemalt Lombardia regioonis ja just seal piirkonnas teeb Itaalia legendaarne veinitootja Marchese Antinori nooblit vahuveini. Cuvee Royale Franciacorta on valmistatud sarnaselt šampanjale Chardonnay, Pinot Noir´i ja Pinot Blanci viinamarjadest ning valades seda vahuvein enda klaasi näed ja tunned peenikest tihedat mulli, erksat happesust, elegantset tsitrulisust ja pikka järelmaitset.
Ferrari Brut Trento, Itaalia, Trentodoc
Liikudes Lombardiast veelgi rohkem põhja poole leiame väikese, kuid tubli vahuveinipiirkonna Trentodoc, kus valmistatakse väga väärikaid mulle traditsioonilisel meetodil. Giulio Ferrari lõi endanimelise Ferrari vahuveinimaja pea sajand tagasi, olles ise omandanud šampanjameetodi tehnikat ja saladusi just Champagne´i piirkonnas. Tema töö tulemuses peegeldub tõesti kõrge kvaliteet ja elegants.
Ferrari Brut Trento on valmistatud klassikalisel meetodil 100% Chardonnay viinamarjast, vahuvein on kuiv, kuid samas lopsakas ja aroomis ning maitses on rikkalikult mahlaseid rohelisi õunu, pirne ja valgeid tikreid. See on kohustuslik äramekkimine tõelisele mullisõbrale.
Kusjuures Ferrari kvaliteet on nii palju tunnustust saanud, et isegi Vormel 1 auhinnatseremoonial on šampanja välja vahetatud just Ferrari Trento vahuveini vastu.
Milline on õige vahuveini klaas?
Viimasel ajal on paljud veinieksperdid toonitanud, et vahuveini peab serveerima tavalisest valge veini klaasist ja neil on selles osas õigus, et veini aroomid ja maitsed tulevad kogu oma võlus ja komplekssuses kõige paremini esile just veiniklaasist. Flöödikujulised klaasid on head vastuvõttudel, kui kandikule või väiksele pinnale on vaja mahutada palju klaase, aga ole hoitatud, et need klaasid võivad veidike vahuveini maitseprofiili „peita“, sest kõrge kitsa klaasi ülaossa koguneb süsihappegaas ja nii domineerivad intensiivsed mullid igas sõõmus.
Kuna kõik ülalloetletud vahuveinid on nii head, siis tahad kindlasti nende aroomist ja maitsest maksimumelamuse saada ja seega soovitangi valada need valge veini klaasi.
Tutvu kogu meie vahuveinide tootevalikuga Tallink Pre-Orderis